VŠE CO JSTE (NE)VĚDĚLI O MATERIÁLU SOFTSHELL

CO JE SOFTSHELL?

Jedná se o souhrnné označení moderních vícevrstvých funkčních materiálů, které se používají převážně k výrobě outdoorového oblečení a bot.

Název vznikl spojením dvou anglických slov “SOFT” měkká a “SHELL“ schránka nebo skořápka. Z toho lze snadno odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje - mechanická odolnost, nepromokavost, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost.

softshell_1

MATERIÁLOVÉ VLASTNOSTI

Povrch softshellu je měkký, pružný a díky polyuretanovému filmu vodoodpudivý. Dešťové kapky po něm stékají a sníh na něm neulpívá.

KONSTRUKCE MATERIÁLU SOFTSHELL

Materiál softshell se skládá z 3 vrstev:
1. vnějšího polyesteru - vrchního materiálu
2. membrány
3. vnitřního, krátce střiženého fleecu nebo pleteniny, zajišťující tepelný komfort a zabraňující vychladnutí organismu - podšívky

Díky takovému řešení se materiál stal zcela větruvzdorný, neprodyšný a do jisté míry voděodolný (chrání ho po určitou dobu vrstva impregnace – DWR, díky které materiál neabsorbuje vodu, prach a znečištění.

sofsthell_2

HLAVNÍ PARAMETRY SOFTSHELL?

Nepromokavost
udává teoretickou výšku vodního sloupce, kterému odolá textilie, než propustí první kapky vody. Podle mezinárodní normy ISO 811 je materiál nepromokavý, odolá-li tlaku nejméně 1 300 mm vodního sloupce. U tkaného softshellu se můžeme setkat většinou s hodnotami do 5 000 mm. Membránový softshell může mít nepromokavost přesahující i 30 000 mm vodního sloupce.

Větruvzdornost
částečně větruvzdorné jsou všechny softshelly. Opravdu dobrou odolností vůči větru se však můžou pochlubit pouze ty membránové. Pozor ale na to, že čím vyšší odolnost vůči větru materiál poskytuje, tím nižší bývá zpravidla jeho prodyšnost.

Prodyšnost
označovaná zkratkou Ret se měří v jednotkách Pa*m²/W a říká, jaká energie je nutná k odpaření daného množství vody. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odpaření vody), tím je látka prodyšnější.

Paropropustnost
Stále se však setkáváme také s dříve hojně používaným údajem paropropustnost, který se udává v jednotkách g/m²/24 hodin a říká, kolik gramů vodních par je schopen materiál propustit za jeden den.

Prodyšnost a paropropustnost - srovnání

softshell_3

Tepelná odolnost
je velmi důležitý parametr, který bohužel na 99% softshellových výrobků nenajdete. Informaci lze však zjistit přímo u výrobce. Tepelná odolnost má zkratku Rct a měří se v jednotkách K*m2/W. Vyjadřuje rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním povrchem textilie. To znamená, že čím je tato hodnota nižší, tím materiál lépe izoluje a teplo vyprodukované vámi neproudí ven.

kolekce VM® obuvi s materiálem SOFTSHELL

4845_S1P_cincinnati_530w

4855_S1_ohio_530w

4785-S1P_Mallorca_530w

4215_60_530w

4865_60_530w

4805_60_melbourne_530w

4805_35_melbourne_530w

4215_60_530w

 

button_bonn